Світлова Містерія в галереї «Мистецтво Слобожанщини»
Театр світложивопису втілить Світлову Містерію в галереї «Мистецтво Слобожанщини»
Театр світложивопису втілить Світлову Містерію в галереї «Мистецтво Слобожанщини»
Очищення світу вогнем можна буде спостерігати 22 лютого в 17.00 в галереї "Мистецтво Слобожанщини" обласного центру культури і мистецтва. Послідовники засновника єдиного в Радянському Союзі чинного театру світложивопису Юрія Правдюка представлять трактування світломузичного твору Олександра Скрябіна «Поема Вогню».
Ідеї синтезу мистецтв, і, зокрема, аудіовізуального з'єднання живопису та музики, музики і світла зародилися на рубежі ХІХ-ХХ століть. Відомим своїми експериментами в цій області був композитор Олександр Скрябін. Його ідеї до сих пір розбурхують розуми і душі людства.
Скрябін володів так званим «кольоровим» слухом: наприклад, ре мажор він «бачив» яскраво жовтим, ля мажор – зеленим, ре-бемоль мажор – фіолетовим. У 1910 році він створив перше в світі оригінальне світломузичний твір – «Прометей» (або «Поема Вогню»), що стало свого роду символом творчих шукань того часу. Образ вогню з'являється у багатьох художників того періоду. У російській мистецтві він набуває сенсу майбутнього відновлення, апокаліптичного очисного вогню.
В партитурі симфонічного твору Скрябіна поряд з партіями звичайних інструментів є незвичайна рядок – «Luce», призначена для виконання на світловому органі. На жаль, за життя Скрябіну не вдалося втілити свій задум. На московській прем'єрі 2 березня 1911 «Прометей» виконувався без світлового супроводу, так як, за словами композитора, апарат виявився занадто складним, і його не встигли зробити. 30 березня 1915 кольорове виконання відбулося в Нью-Йорку, апаратура для цього готувалася два роки. Але відсутність автора привело до довільного трактування світлових ефектів.
В наші дні світлокольоровий супровід музики явище звичайне, але до цих пір мистецтвознавці, художники, музиканти намагаються осягнути таємницю світлового рядка. Харківська школа світложивопису відома у всьому світі. Її засновник – Юрій Правдюк, який створив єдиний у Радянському Союзі зал світложивопису. Зразок його світлового органу і записи композицій представлені в Нью-Йоркському музеї «Метрополітен». Сьогодні його учні розвивають ідеї синтезу музики та живопису за допомогою світлової проекції. Театром-студією музичного світложивопису при обласному Палаці дитячої та юнацької творчості керує Наталія Крюківська. В їх репертуарі – светожівопісно-пластичні концертні номери і вистави до музики Вівальді, Чайковського, Скрябіна, Стравінського, Моцарта, Рахманінова, Вангеліс, Китаро, Pink Floyd, Queen. Театр-студія – дипломант обласних, Всеукраїнських та Міжнародних фестивалів.
Адреса галереї: Харків, пл. Свободи 5, Держпром, 4-й під'їзд, 1 поверх (вхід з боку площі Свободи)
Час роботи: ВТ – СБ, 11: 00 – 19:00, без перерви
Адреса сайту: http://www.gallery.kharkov.ua